Aberdeen – niesamowita szkocka miejscowość

To miasto pod względem wielkości zajmuje trzecie miejsce w Szkocji. Położenie nad wodami Morza Północnego sprawia, że ma ono charakter portowy. Jego znaczenie w gospodarce Wielkiej Brytanii jest ogromne i trudne do przecenienia,

Co można zobaczyć w Aberdeen (Szkocja)?

Nie bez znaczenia jest również piękno tego ośrodka miejskiego, które przyciąga na jego teren tłumy turystów każdego roku. To miasto to Aberdeen. W nim można najlepiej poczuć klimat dalekiej Szkocji oraz zachwycić się jej wspaniałymi krajobrazami.

Aberdeen jest nie tylko jednym z najważniejszych portów na Morzu Północnym

Prężnie rozwinęły się tu i inne gałęzie przemysłu. Duże znaczenie dla miejscowej gospodarki miało przez lata głównie wydobycie granitu, o czym przypominają tak licznie występujące w najbliższej okolicy miasta kamieniołomy. Nic dziwnego, że ta szkocka metropolia bywa czasem nazywana „granitowym miastem”. Dużą popularnością cieszy się tu również rybołówstwo oraz handel, rozwija się również dość intensywnie przemysł naftowy.

Dużą atrakcją dla przybywających tu turystów jest pobliski łańcuch górski Grampianów. To pasmo górskie to idealny obszar dla tych wszystkich, którzy uwielbiają długie, piesze wędrówki. Malowniczych okolic, które warto odwiedzić podczas spacerów, jest wiele. Szczególnie atrakcyjne są położone w pobliżu dużego miasta wioski. Tu można znaleźć historyczne domy, budowane z czerwonego granitu oraz pozostałości średniowiecznych zamków. Prawdziwą ozdobą malowniczego krajobrazu są tu winnice oraz miasteczka z zabudową pamiętającą czasy stylu wiktoriańskiego.
Samo miasto może pochwalić się i ciekawą zabudową, i interesującą historią. Dawniej była to niewielka wioska rybacka, jednak już w XII wieku otrzymała ona status miasta królewskiego. O rozwoju miasta zadecydował przede wszystkim tutejszy port. Umożliwiał on prowadzenie wymiany handlowej między terenami Wielkiej Brytanii a krajami skandynawskimi i bałtyckimi.

Z zabytkowych budowli koniecznie trzeba tu zobaczyć gmach uniwersytetu z XV wieku oraz wzniesioną w XVII stuleciu Wieżę Cromwella. Cennym zabytkiem jest zbudowana z granitu w XIV – XVI wieku katedra św. Machariusza. Nie brak też na terenie miasta ciekawych domów mieszkalnych. Większość z nich pochodzi z XVI oraz z XVI wieku.

W mieście Aberdeen znajdują się również ciekawe placówki muzealne

Interesującymi zbiorami może pochwalić się tutejsza Galeria Sztuki, najwięcej turystów zmierza jednak w stronę Muzeum Morskiego. Więcej wpisów dotyczących interesujących miejscowości w całej Europie, znajdziesz w serwisie opodrozach.pl.