Zatoka Pucka – co warto wiedzieć o tej części Zatoki Gdańskiej?

Zatoka Pucka to część Zatoki Gdańskiej. Ograniczona ją Mierzeja Helska.

Nad zatoką położone są warte odwiedzenia miasta jak Puck, Władysławowo, Jastarnia i Hel.

Miasto Puck

Puck uzyskał prawa miejskie już w latach 40. XIV wieku, a jego nazwa pochodzi od rzeki, która w mieście kończy swój bieg – Płutnicy. Puck ma bogatą historię z krzyżakami w tle.

Najstarszym zabytkiem miasta jest gotycki kościół z XII wieku. Skrywa on w swoim wnętrzu obrazy z XVII wieku, dzwon z 1400 roku oraz kilkuset letnie chrzcielnice. Wyjątkowy w skali kraju jest także drewniany szpital z 1720 roku. W Pucku w przeszłości mieścił się zamek krzyżacki, z którego pozostały jednak tylko ruiny. W Pucku znajduje się port rybacki z miariną jachtową.

O tym jakie są najciekawsze atrakcje między morzem Bałtyckim, a Zatoką Pucką przeczytasz w serwisie jastarnia24.pl.

Fauna Zatoki Puckiej

W tej części Morza Bałtyckiego żyje ponad 20 gatunków glonów oraz prawie 10 wodnych roślin naczyniowych. W zatoce żyje także około 30 gatunków mięczaków i skorupiaków. Obszar Zatoki Puckiej jest chroniony w ramach parku krajobrazowego.

Mierzeja Helska

Długość półwyspu wynosi 35 kilometrów. Na terenie półwyspu obecne są niewykorzystywane już bunkry i fortyfikacje. Zostały one udostępnione dla turystów. Na obszarze półwyspu osiedlają się liczne gatunki ptaków wędrownych. Z tego powodu w Chałupach i Kuźnicy utworzono stację obrączkowania ptaków. Na końcu mierzei ulokowane jest miasto Hel. Główną atrakcją tego miejsca jest latarnia morska z 1942 roku oraz piaszczyste plaże.

Władysławowo

Wyjątkowo chętnie odwiedzaną miejscowością nad Zatoką Pucką jest Władysławowo. Miasteczko to jednocześnie graniczy bezpośrednio z Morzem Bałtyckim. W mieście znajduje się port rybacki z 1936 roku. Dużą atrakcją jest także promenada z aleją gwiazd sportu. Jest to pierwsza tego typu aleja w Polsce.