Początek wakacji sprzyja zawsze dywagacjom urlopowiczów: gdzie w tym roku pojechać? Jako odpowiedź na to pytanie najczęściej pada nazwa jednego z krajów południa Europy lub północy Afryki.

Egipt, Turcja, Tunezja, Hiszpania, Włochy, Grecja - tam najczęściej lokują swój wolny, wakacyjny czas polscy turyści. Gdzie jednak wybrać się, aby odwiedzić miejsca nieco mniej oczywiste? Okazuje się, że na naszym kontynencie mamy bardzo dużo miejsc, w których z powodzeniem można spędzić atrakcyjny urlop.

Pytanie pierwsze - jak chcemy spędzić nasze wakacje?

Rozpoczynając poszukiwania celu naszej podróży, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki charakter ma mieć nasz urlop. A dokładniej czy naszym celem jest dwutygodniowe wylegiwanie się na plaży, czy może klasyczny wyjazd turystyczny, w celu zwiedzenia i zobaczenia jak największej liczby ciekawych miejsc?

Bez względu na to, jaka będzie nasza odpowiedź, możemy być pewni, że alternatywa realizacji wakacyjnych planów będzie nie mniej atrakcyjna niż główny trend. Ale po kolei.

Odpowiedź nr 1 - plaża, plaża, plaża

Jeśli więc naszym marzeniem są nieustające kąpiele słoneczne i morskie, ale z kolei nie chcielibyśmy dołączyć do setek tysięcy naszych rodaków corocznie wybierających najpopularniejsze lokalizacje, powinniśmy się zastanowić nad wyborem jednego z kurortów położonych w basenie Morza Czarnego. Ten popularny w latach PRL-u kierunek wyjazdów wakacyjnych obecnie znów powoli wraca do łask. Wciąż jednak można tam znaleźć w miarę niezatłoczone lokalizacje idealne do letniego wypoczynku.

Możemy więc wybierać spośród nadczarnomorskich miejscowości Bułgarii (Burgas, Złote Piaski), Turcji (Trabzon, Rize, Samsun), Gruzji (Batumi, Poti, Kobuleti), a nawet Rosji (słynne Soczi) czy Rumunii (Constanta). Wprawdzie bardzo kuszące są ośrodki na Krymie (Jałta) czy też w kontynentalnej Ukrainie (Odessa), jednakże z uwagi na wydarzenia ostatnich miesięcy lepiej mimo wszystko omijać je nieco szerszym łukiem.

Odpowiedź nr 2 - widoki, zabytki i inne ciekawe miejsca

Jeśli jednak to nie plaża jest opus magnum naszych planów wakacyjnych, lecz krajobrazy, zabytki i inne tego typu obiekty, powinniśmy się z kolei zastanowić nad wyjazdem do krajów północnej, skandynawskiej Europy, pozostawiając Francję, południową Wielką Brytanię, Włochy czy też Niemcy dla turystów spragnionych odwiedzenia nieco bardziej oczywistych miejsc.

Decydując się na północ naszego kontynentu, mamy do wyboru jeden z krajów: Finlandię, Szwecję, Norwegię i Islandię. Z uwagi na uwarunkowania klimatyczne warto do tego grona dorzucić także Szkocję.

Na co więc możemy liczyć, wybierając się na wycieczkę do tych państw? Surowość przyrody, odmienność klimatu, nordyckie, a gdzieniegdzie staroceltyckie pozostałości, niezliczone zabytki i wspaniałe zjawiska przyrodnicze. Wszystko to czeka nas po wyruszeniu w ten rejon świata.

Tak spędzone wolne dni z pewnością zostaną w pamięci na długo. A doświadczenie turystów, którzy już mieli okazję zwiedzenie tych krajów mówi, że chce się do nich wracać i wracać. Decyzja co do celu wakacyjnej eksploracji należy więc do nas samych. Warto szukać inspiracji też w innych miejscach (np. na trawelka.pl), bo pomysłów na niezapomniane wakacje jest sporo.

Fotografie:

turystyka

wyprawy

urlop