Chociaż w ostatnich latach polscy turyści coraz częściej odwiedzają Bułgarię, to jednak wciąż pozostaje to bardzo niedoceniany kierunek.

Wśród miłośników letnich wakacji, którzy odwiedzali już Grecję, Turcję i Egipt, zaczyna się jednak moda na poszukiwanie czegoś nowego. Wielu z nich wybiera właśnie Bułgarię, ponieważ nawet wycieczki all inclusive są tam zwykle w bardzo przyzwoitych cenach.

Zaczynamy od stolicy
Wybierając się na wakacje w Bułgarii warto zaplanować wcześniej co chcemy zobaczyć. Oczywiście bardzo ważna jest w tym przypadku stolica, z jej licznymi zabytkami.
Sofia to miasto, którego historia sięga czasów starożytnych, kiedy okolice te podbijał Aleksander Wielki, a później Rzymianie. Do najciekawszych zabytków należą liczne cerkwie, przypominające lata świetności Konstantynopola. Wśród nich najważniejsze to: Cerkiew Bojańska, Mądrości Bożej i Świętej Nadziei. Oprócz nich na pewno warto zobaczyć takie miejsca jak: muzeum w Rotundzie św. Jerzego, Narodowe Muzeum Historyczne oraz kontrastujące z charakterem miasta meczety Bania Baszi Dżamija i Bujuk Dżamija.

Na liście UNESCO
Turysta podróżujący po kraju z przewodnikiem w ręku, na pewno zauważy, że Bułgaria ma aż 9 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Dla wielu jest to sygnał, który mówi: to trzeba zobaczyć!
Oprócz Cerkwi Bojańskiej znajdują się na niej następujące zabytki: dwa grobowiec w stylu trackim z III w. p.n.e. (jeden znajdziemy w Kazanłyku, drugi w Swesztari), średniowieczny relief Jeździec z Madary, wykute w skale cerkwie w Iwanowie, Monastyr Rilski oraz miasto Nesebyr. Listę uzupełniają dwa obiekty przyrodnicze: Park Narodowy Pirinu oraz rezerwat przyrody nad jeziorem Srebyrna.

Wakacyjna wycieczka do Bułgarii może okazać się nie lada odkryciem nie tylko dla turystów, którzy zwiedzili już pół świata. Znajdzie tam coś dla siebie każdy, kto potrafi docenić piękno miejscowej przyrody i ogromną spuściznę historyczną tego kraju.

Fotografie:

podróże

wycieczki

wyprawy