Europa jako najstarszy kontynent świata posiada wiele miejsc, w których można poczuć jej niesamowity urok.

Zakątki pełne magii, naturalnego piękna i dzikości przyciągają turystów z całego świata, którzy pragną zrelaksować się i odpocząć na łonie natury. Klify, jeziora, ogromne wodospady czy lasy pełne tajemniczych opowieści to tylko niektóre z niespodzianek czekających tu na podróżników z całego świata. Na portalu cudaprzyrody.pl można znaleźć bardzo rozbudowaną listę takich tworów natury - tutaj prezentowane są jedne z ciekawszych.

Jednym z miejsc, które niewątpliwie można określić jako cud przyrody jest Wyspa Mon. To tutaj bowiem znajdują się cudowne kredowe klify pochodzące sprzed ponad 70 milionów lat i niezwykle błękitne morskie fale, które je otaczają. Atmosfera sprzyja głębokiemu relaksowi, a fauna i flora tego miejsca potrafią zachwycić. Owe klifowe wybrzeże jest najwyższym nad całym Bałtykiem, bowiem sięga czasem aż do 130 metra n.p.m. Zarazem stanowi ono jeden z niezapomnianych i zapierających dech w piersiach widoków w Danii.

Wiele niezwykle ciekawych przyrodniczo miejsc znajduje się także na Islandii, która ulokowana jest pomiędzy Morzem Grenlandzkim a Oceanem Atlantyckim. Mnóstwo tu gejzerów i gorących źródeł, a ogromne wodospady i wulkany to kolejna atrakcja tego zakątka świata. Warto przede wszystkim zobaczyć dolinę Haukada-lur oraz znajdujący się tam Wielki Gejzer, już mało aktywny, czy też bardziej czynny gejzer Stokkur, który tryska gorącą wodą co kwadrans.

Także w Chile można zobaczyć prawdziwy cud natury, ukryty jest on w Parku Narodowym Torres del Paine. Mowa tu o trzech błękitnych wieżach, czyli niesamowitych formacjach skalnych, które na długo zapadają w pamięć.W parku zaś czekają również lodowce, jeziora zachwycające szmaragdowym odcieniem wody, a także możliwość spacerowania po wytyczonych ścieżkach czy podziwiania piękna przyrody korzystając ze spływów kajakowych.

Niesamowity urok natury niewątpliwie czeka także w Irlandii, a zwłaszcza w Connemara. Rządzi tu przede wszystkim dzikość, spokój, cisza oraz słodka powolność. Tajemniczości nadają temu miejscu torfowiska, góry, bagna, jeziora oraz bezkresny ocean a wysokie trawy oraz wilgoć sprawiają, że ten zakątek jest jedyny w swoim rodzaju. Warto przede wszystkim zwiedzić Park Narodowy Connemara z pasmem górskim Twelve Bens, pochodzić wzdłuż oceanu czy też dać się oczarować irlandzkiej plaży koralowej.

Oprócz cudów Chile czy Islandii nie sposób pominąć także przyrodniczego piękna Portugalii, czyli Azorów. Te wulkaniczne wyspy uznawane są za najbardziej zielony zakątek na całym świecie. Jedynie 5 procent z nich doświadczyło urbanizacji. Mnóstwo tu urokliwych i niedużych plaż, gorących źródeł czy zachwycających jezior ulokowanych w kraterach. Ten niezwykły wulkaniczny archipelag na Atlantyku to prawdziwy przyrodniczy cud.

To tylko niektóre z naprawdę wielu miejsc w Europie stanowiących zjawiskowe zakątki na ziemi. Nasz kontynent bowiem ma ich dużo więcej. Warto się rozejrzeć, ponieważ nawet w Polsce jest ich na prawdę sporo, jak chociażby Bieszczady czy Puszcza Białowieska. Natura potrafi zaskoczyć, oczarować, a przede wszystkim zrelaksować i zapewnić nie tylko udane, ale wręcz niezapomniane wakacje.

Fotografie:

turystyka

wyprawy

urlop